© 2023 Capster OÜ

Igapäevased ninaloputused kroonilise rinosinusiidi ravis: miks, kuidas ja millega?

5

Igapäevased ninaloputused kui esmane, oluline ja läbiv ravimeetod kroonilise rinosinusiidi ravis

Nina loputamine isotoonilise lahusega on efektiivne ravimeetod kroonilise rinosinusiidiga patsientidele, parandades märkimisväärselt elukvaliteeti ja vähendades sümptomeid. See on lihtne, kiire ja efektiivne meetod koheseks sümptomaatiliseks leevenduseks. Tegu on sisuliselt nina mehaanilise pesuga, mille korral loputuslahus liigub survega ühest ninasõõrmest sisse ja teisest välja ning seejärel teistpidi (vt. videot allpool). Loputamine eemaldab mehhaaniliselt ninasse mittekuuluvat: liigset sekreeti ehk nohu, koorikuid, mis ninna võivad tekkida, allergeene, antigeene, biofilme ja põletikumediaatoreid. Samuti niisutab loputuslahus nina limaskesta ja aitab vedeldada nohu. (1)

Lisaks elukvaliteedi paranemisele ja sümptomite vähenemisele aitab nina loputamine ka ninna pihustatavatel ravimitel paremini imenduda. Selle tõttu tuleks enne INKS-i (vt. INKS selgitust siit) kasutamist loputada nina. Kindlasti ei tohiks nina loputada vahetult pärast ravimi pihustamist, sest siis uhub loputuslahus ravimi ninast välja. (1)

Efektiivseima ninaloputuse tagab suur lahuse kogus ja pigistatav ninaloputusseade

Nina loputamisel on olulised suur loputuslahuse kogus (näiteks 500ml) üheks loputuskorraks ja surve, mida võimaldab pigistatav toode. See võimaldab lahusel jõuda ninaõõnsustesse ja ninakõrvalkoobastesse maksimaalsel määral ja võimalikult kaugele, enne, kui seesama lahus teisest ninasõõrmest välja voolab. Teaduskirjanduses on välja toodud, et just suur loputuslahuse kogus (2) ja nina loputamiseks kasutatava toote pigistatavus (3,4,5) on need, mis muudavad loputuse efektiivseks.

Efektiivse loputuse kõrval on vajalik ära märkida, et oluliselt vähemefektiivsemad on suured, ilma nõelata süstlad, mida sageli operatsioonijärgsetele patsientidele loputamiseks jagatakse (4). Lisaks madalale efektiivsusele mahutab süstal vähe loputuslahust, mille tõttu on vaja seda mitmeid kordi täita. Samuti ei kata süstal ära ninasõõrme avaust ja suur osa loputuslahusest läheb raisku, sest ei jõua ninasõõrmesse (3,4). Seetõttu on suur nõelata süstal ebapraktiline ninaloputusseade.


Millega siis ikkagi nina loputada?

Pole vahet niipea, kui ninaloputusseadet saab pigistada ja loputamine toimub suure lahuse kogusega. Allolevas videos on demonstreeritud loputust Capsteri ninaloputusseadmega.

Capsteriga on tagatud suur loputuslahuse kogus ja piisav surve läbi pudeli pigistamise

Capster on Eesti toode, mis on arendatud koostöös Eesti kõrva-nina-kurguarstidega, et pakkuda lihtsasti kasutatavat, efektiivset ja vastupidavat vahendit igapäevasteks ninaloputusteks:

  • Võimaldab efektiivset ninaloputust suure loputuslahuse koguse ja piisava survega

  • Valmistatud 100% meditsiinilisest silikoonist, mille tõttu saab Capsterit keetmise teel steriliseerida. See on väga oluline ninaloputusseadme hügieenilisuse tagamiseks.

  • Loputuseks ühendub tavaliste 500ml plastikpudelitega. Lahti ühendatult on väga kompaktne.

  • Capsteri sees on õhu- ja vedelikuvoolu reguleerivad klapid (samuti silikoonist), mis muudavad nina loputamise lihtsaks ja kiireks.

  • Capsteri soolasegupakikestega saab lihtsasti valmistada 500ml isotoonilist loputuslahust.

Uuri Capsteri kohta rohkem siit


Nina loputamine on suurepärase ohutusprofiiliga, kuid tähelepanu tuleb pöörata vee ja ninaloputusseadme puhtusele (6) 

Nina loputamine toimub isotoonilise soolalahusega, mille tõttu on see suurepärase ohutusprofiiliga ega oma tervisele kahjulikke kõrvalmõjusid. Seejuures tuleb tähelepanu pöörata loputuseks kasutatava vee kvaliteedile. Kui on kahtlus loputuslahuse valmistamiseks kasutatava vee puhtuses, tuleks vett keeta vähemalt 3 minutit (ning seejärel jahutada), alternatiivselt kasutada mikrofiltreeritud, destilleeritud või pudelivett.

Lisaks vee puhtusele on oluline pöörata tähelepanu ka loputusseadme hügieenile. Paratamatult hakkavad vohama seal bakterid, mille tõttu tuleks loputamiseks kasutatavat ninaloputusseadet vahetada korra vähemalt iga 3 kuu tagant, kui seda pole võimalik piisavalt pika keetmise teel steriliseerida. Näiteks 
Capsteri puhul saab ninaloputusseadet ennast keetmise teel steriliseerida, sest see on valmistatud silikoonist. Seda peakski vähemalt iga 3 kuu tagant tegema (eelistatult sagedamini). Capsteriga kasutatavat pudelit aga tuleks kindlasti vahetada vähemalt korra iga 3 kuu tagant.