© 2023 Capster OÜ

Kroonilise rinosinusiidi esmane ravi kodus ja perearsti juures

4

Kroonilise rinosinusiidi esmane raviskeem Euroopa ravijuhisest EPOS 2020 (1). Joonisel KRS- krooniline rinosinusiit.

Esineb 2 KRS sümptomit:

Nendest üks peab olema, kas: ninakinnisus VÕI sekreedi ehk nohu eritumine ninast/neelu.

+ valu/survetunne näos
+ lõhnataju vähenemine/ kadu

> 12 nädalat

Iseseisev ravi:

 • Enese harimine KRS-i osas
 • Ninaloputused
 • INKS, kui käsimüügis saadaval (vt. selgitust allpool)
 • väldi antibiootikume
 • väldi KRS-i ägenemist põhjustavaid tegureid

6 - 12 nädalat: paranemine?

-
+

Pöörduda perearsti poole

Ravi perearsti tasandil:

 • Ninaloputused
 • INKS (kui pole käsimüügis saadaval)
 • Väldi antibiootikume
 • Patsiendi harimine ravimeetodite ja tehnikate osas
 • Kaasuvate seisundite, sümptomite kontroll ja ravi

6 - 12 nädalat: paranemine?

+

Suunata eriarsti (KNK) vastuvõtule

-

Esmane iseseisev ravi vastavalt võimalustele (1)

Kui üle 12 nädala on esinenud kroonilise rinosinusiidi sümptomid, siis tuleks tegeleda üleval skeemis kirjeldatud iseseisva raviga, kui sellega juba alustatud pole. Loomulikult võib ka koheselt pöörduda perearsti poole, arvestades, et haigusjuhud on erinevad. Tõsisemate juhtude korral iseseisvast ravist ei piisa ning võib-olla vajalik kohene suunamine eriarsti tasandile.

Kroonilise rinosinusiidi iseseisev ravi, vastavalt võimalustele, koosneb järgnevast (vt. ka ülalolevat skeemi):

Ravimeetodid/ravimid:

 • Igapäevased ninaloputused- Väga oluline ja kestev kroonilise rinosinusiidi ravi osa, millega saab kohe alustada. Ninaloputused on lihtne, kiire ja efektiivne meetod koheseks sümptomaatiliseks leevenduseks, mis tõstab kroonilise rinosinusiidi korral märkimisväärselt elukvaliteeti (uuri siit, kuidas ja millega teha efektiivseid ninaloputusi).

 • INKS (käsimüügis saadaval ainult üks ravim: flutikasoon)- INKS (intranasaalne kortikosteroid) on ninna pihustatav kortikosteroid, mille igapäevane kasutamine kroonilise rinosinusiidi korral vähendab efektiivselt sümptomeid ja tõstab elukvaliteeti. INKS-i saab kasutada iseseisva ravi osana. Eestis on apteekides käsimüügis saadaval ainult üks INKS ninasprei: flutikasoonpropionaat 50 mcg/doos; 60 doosi. Ülejäänud INKS ninaspreid on saadaval retseptiga.

Muud olulised tegevused:

 • Väldi sümptomite ägenemist põhjustavaid tegureid- Võimalusel tuleks proovida vältida tegureid, mis võivad põhjustada kroonilise rinosinusiidi sümptomite ägenemist. Nendeks on näiteks külmetushaigused, allergilise nohu ägenemine, stress, astma ägenemine, kokkupuude tubakasuitsuga, kõrge kehamassiindeks.

 • Väldi antibiootikume-   Antibiootikumide toimet kroonilise rinosinusiidi sümptomite vähendamisel pole suudetud tõestada ning sellekohased uuringud on madala kvaliteediga. Selle tõttu on ka ravijuhises soovitatud neid vältida.

 • Teadlikkuse tõstmine kroonilise rinosinusiidi osas- Oluline on teadvustada ja aru saada kroonilise rinosinusiidi olemusest ja ravietappidest ja -väljavaadetest. Käesolev leht proovib seda rolli täita ning pakkuda pidevalt uuenevat asjakohast ja arusaadavat infot.

Kui 6-12 nädala jooksul sümptomid paranevad, tuleb jätkata samaga (vt. ka skeemi üleval). Kui kirjeldatud soovitusi järgides sümptomid 6-12 nädala jooksul ei parane, tuleb pöörduda perearsti poole.

Ravi perearsti tasandil (1)

Kui iseseisev ravi tulemusi ei anna ja sümptomid 6-12 nädala jooksul ei parane, toimub edasine ravi perearstitasandil, kus raviskeem ei erine väga palju iseseisvast ravist, kuid perearstil on paremad võimalused aidata sümptomaatikat parandada:

 • Igapäevased ninaloputused- Väga oluline ja kestev kroonilise rinosinusiidi ravi osa, millega saab kohe alustada. Ninaloputused on lihtne, kiire ja efektiivne meetod koheseks sümptomaatiliseks leevenduseks, mis tõstab kroonilise rinosinusiidi korral märkimisväärselt elukvaliteeti (uuri siit, kuidas ja millega teha efektiivseid ninaloputusi).

 • INKS (retseptiga väljastatavad)- INKS (intranasaalne kortikosteroid) on ninna pihustatav kortikosteroid, mille igapäevane kasutamine kroonilise rinosinusiidi korral vähendab efektiivselt sümptomeid ja tõstab elukvaliteeti. Kui INKS juba pole kasutuses, saab perearst kirjutada sellele retsepti. Eestis on ainult üks INKS ninasprei käsimüügiravimina saadaval (loe ülevalt) ning ülejäänud INKS ninaspreid on retseptiravimid. Perearstitasandil on seega parem valik erinevatest INKS ninaspreides ning lisaks kehtib retseptiravimitele ka haigekassa soodustus.

 • Väldi antibiootikume- Antibiootikumide toimet kroonilise rinosinusiidi sümptomite vähendamisel pole suudetud tõestada ning sellekohased uuringud on madala kvaliteediga. Selle tõttu on ka ravijuhises soovitatud neid vältida.

 • Patsiendi harimine ravimeetodite ja tehnikate osas- Perearstitasandil on oluline roll harida patsienti erinevate ravimeetodite olemusest, mõjust ja mehhanismidest, et patsiendil oleks hea arusaam, miks miski on vajalik. Lisaks tuleb pöörata tähelepanu ka sellele, kuidas ja millal näiteks INKS spreid pihustada, kuidas efektiivselt nina loputada.

 • Kaasuvate seisundite, sümptomite kontroll ja ravi- Kroonilise rinosinusiidi sümptomaatikat võivad süvendada kaasuvad haigused (näiteks astma, allergiad) ja terviseseisundid. Sellepärast on oluline perearstitasandil neid tuvastada ning võimalusel ravida. Selle tulemusel võib ka kroonilise rinosinusiidi sümptomaatika paraneda.

Ka perearsti tasandil hinnatakse olukorda 6-12 nädala jooksul. Kui sümptomid ja elukvaliteet on paranenud jätkub iseseisev ravi (vt. ka skeemi üleval). Kui mitte, tuleb pöörduda kõrva-nina-kurguarsti poole, kes korraldab edasise ravi.