© 2023 Capster OÜ

Kroonilise rinosinusiidi (rahvakeeli krooniline nohu) väljakujunemine

2

Kroonilise rinosinusiidi väljakujunemisele avaldavad mõju mitmed tegurid

Krooniline rinosinusiit on olemuselt keeruline haigus ning seda võib pidada ühisnimetajaks, mis koondab enda alla mitu erinevat nina ja ninakõrvalkoobaste põletikulist olekut (1). Paraku puudub tänaseks täielik arusaam, kuidas täpselt kujuneb välja krooniline rinosinusiit.

On teada, et kroonilise rinsosinusiidi välja kujunemisele avaldavad mõju mitmed tegurid: geneetika, keskkonnategurid, töökeskkonna mõjud, põletikud, allergiad, süsteemsed ehk tervet keha mõjutavad haigused ja immuunsüsteemi vale toimimine ehk selle väärtalitlus (1). Oluline on aru saada, mille poolest erineb kroonilise rinosinusiidi käes kannataja immuunvastus, kui seda võrrelda terve inimesega.


Kroonilist rinosinusiiti iseloomustab immuunsüsteemi ebaharilik reageerimine patogeenidele 

Nina, selle kõrvalkoopad ja õõnsused pole steriilne keskkond. Juba sünnist algab protsess, mille käigus toimub ninaõõnsustes viiruste, bakterite ja seente koloniseerumine. Et seda kontrolli all hoida, toimib tervetel inimestel nina limaskest suhtelise barjäärina, vahendades suhtlust peremeesorganismi (inimene) immuunsüsteemiga, tekitades vastupanu, ennetades või piirates põletikku. Ninas võib tekkida tasakaal ja isegi sümbioosne suhe bakterite ja seente vahel (
2). Aeg-ajalt läbistab siiski mõni patogeen nina limaskesta barjääri.

Kui patogeen (viirus, bakter või muu haigust tekitav mikroorganism) läbistab nina limaskesta barjääri, toimub tervetel inimestel selle patogeeni suhtes iseennast piirav immuunsüsteemi reaktsioon ehk immuunvastus. Kõik immuunvastused kaovad iseenesest, kui patogeen on kõrvaldatud või neutraliseeritud ja barjääri ühtsus taastatud. Kroonlise rinosinusiidi korral aga nii pole ja põletik jääb kestma.(2)

Kroonilise rinosinusiidi korral, kui patogeen läbistab nina limaskesta barjääri, on tulemuseks krooniline põletikuline reaktsioon. Samamoodi kujuneb patogeeni suhtes immuunvastus, kuid see jääb kestma (ehk see ei lülitu välja) isegi kuigi patogeen on juba kõrvaldatud või neutraliseeritud. Teisisõnu põhjustab selline immuunsüsteemi väärtalitlus kestva kroonilise põletiku, mis omakorda põhjustab kudede ümberkujunemist ninas ning kliinilisi sümptomeid. (2)