© 2023 Capster OÜ
3
Paikapaneva diganoosini on keeruline jõuda
Kuigi pealtnäha on teaduskirjanduses kroonilise rinosinusiidi sümptomid üheselt defineeritud, siis tegelikult ei saa nende sümptomite põhjal kindlalt öelda, et tegu on justnimelt kroonilise rinosinusiidiga. Seda põhjusel, et sarnased sümptomid võivad esineda ka teiste terviseprobleemidega (näiteks allergia korral) (1).
Kroonilise rinosinusiidi sümptomid (1):
12 nädalat või enam on esinenud kaks või rohkem sümptomit, millest üks on:
1) ninakinnisus
VÕI
2) sekreedi ehk nohu eraldumine ninast välja või neelu (ninaneelunohu)
Lisaks võib esineda:
3) valu või survetunne näopiirkonnas
4) lõhnataju vähenemine või kadu
Kuigi diagnoos puudub, hakkab ravi pihta iseseisvalt või perearsti tasandil
Euroopa rinosinusiidi viimase raviskeemi kohaselt (1) algab kroonilise rinosinusiidi esmane, sümptomitel põhinev ravi iseseisvalt (ilma täpse diagnoosita). Kui sellest ei piisa, jõuab ravi perearstini, kes määrab lisanduva ravi ning pöörab tähelepanu kaasuvate sümptomite ravile ja haiguse ägenemist põhjustavate tegurite ärahoidmisele. Täpset diagnoosi ilma täiendavate uuringuteta määrata ei saa ning selleni jõutakse üldjuhul alles siis, kui ravi ei anna tulemust ja tekib vajadus edasisuunamisele kõrva-nina-kurguarsti juurde.
Kõrva-nina-kurguarsti juures tehakse täiendavad uuringud, et saada täpsem diagnoos
Kui ravi perearstitasandil piisavat tulemust ei anna, toimub suunamine kõrva-nina-kurguarsti juurde, kes teostab täieliku läbivaatuse: vajalikud analüüsid, allergiatestid, endoskoopia ning vajadusel ka kompuutertomograafia. Pärast uuringuid ja analüüsitulemusi selgub täpsem diagnoos. Eesmärgiks on võimalikult täpselt määratleda sümptomite põhjustajad, mille tulemusena on võimalik ka täpsem ja tulemuslikum ravi (1).